

Veronica Mortensen
åbner den ny sæson
Det bliver en vokalist, der åbner den ny sæson i Sønderborg Jazzclub. Det sker søndag den 15. januar klokken 15, hvor Veronica Mortensen giver koncert på Sønderborghus.
Veronica Mortensen er en af de mest interessante sangerinder på den danske jazzscene, hvor hun fascinerer med sin uanstrengte og varme stemme, der har gjort, at hun også er en efterspurgt solist hos flere big bands. Hendes musik ligger i grænselandet mellem den nordiske jazzgenre og den mere soulprægede tradition. Hun har tre cd-udgivelser bag sig i eget navn.
Ved koncerten i Sønderborg akkompagneres hun af den svenske trompetist Peter Asplund, der nyder stor anerkendelse i sit hjemland. Han har seks udgivelser i eget navn, og flere af dem har høstet priser og er blevet Grammy-nomineret.
Med sig har Veronica Mortensen også de to jazzKamikaze-musikere, Krister Brødsgaard og Anton Eger, som er garanter for et levende og lydhørt akkompagnement.
Entreen er 80 kroner for medlemmer, 100 kroner for ikke-medlemmer og 50 kroner for studerende.
