SØNDERBORG JAZZCLUB
SØNDERBORG JAZZCLUB
 

Clara Bryld & August Rosenbaum

Søndag, den 26. februar kl. 15.00

Duo på besøg

Den sidste koncert i februar i Sønderborg Jazzclub bliver med den unge duo, sangerinden Clara Bryld og pianisten August Rosenbaum. De gæster jazzklubben ved en eftermiddagskoncert søndag den 25. februar på Sønderborghus.

De to unge musikere mødte hinanden og begyndte at spille sammen allerede som teenagere, og de studerer nu begge på Rytmisk Musikkonservatorium i København.

Sammen skaber de et musikalsk univers, hvor Augusts Rosenbaums intense spil fint underbygger Clara Brylds varme stemme. Ved koncerten vil de to blandt andet spille musik fra USA og Island. Clara Bryld har tidligere været på en tre måneders rejse i Argentina, og det vil ganske sikkert også kunne høres på musikken.

Koncerten begynder klokken 15, og entreen er som altid 80 kroner for medlemmer, 100 kroner for andre og 50 kroner for studerende. Desuden gælder naturligvis, at medlemmer kan få en af koncerten i sæsonen gratis sammen med en ledsager.

Lars Greve
duoen bliver til en trio
Modtager af stipendium fra Léonie Sonnings Musikfond 2012, saxofonist Lars Greve supplerer Clara Bryld og August Rosenbaum.
Sønderborg Jazzclubs hjemmeside redigeres af Kristian Ellegaard Hansen, medlem af jazzclubbens bestyrelse
Lav din egen hjemmeside med mono.net